ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 10
im. JANA SZCZEPANIKA w ŁODZI
»ELEKTRONIK«

Ranking Techników STEM
Perspektywy 2016
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła zajęła w tym rankingu 16. miejsce w Polsce – najlepsze z łódzkich techników.

Aktualności

Podwójny sukces w olimpiadach technicznych2017-05-18

Tomasz Smaż z klasy 4Te (technik elektronik) odniósł kolejne znaczące sukcesy w ogólnopolskich olimpiadach technicznych.

  • VI miejsce w XL Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej.
  • II miejsce w XIX edycji Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej „Euroelektra”.

Przez cały cykl kształcenia Tomek wyróżniał się pracowitością, systematycznością i wytrwałością w samodzielnym zdobywaniu wiedzy technicznej w zakresie wykraczającym poza program nauczania oraz praktycznym jej wykorzystaniu do projektowania i wykonywania przydatnych mu urządzeń elektronicznych.

Jego pasja poznawcza i twórcza jest imponująca.

Ogromnie cieszymy się i gratulujemy tych osiągnięć, życząc ich kontynuacji na studiach i w pracy zawodowej.

Euroweek – zimowa majówka2017-05-02

W dniach 26-30 kwietnia klasa 2 TB  wraz z opiekunami p. Andrzejem Janickim i p. Moniką Karolewicz-Płońską przebywała na obozie szkoleniowym Euroweek w Miedzygórzu. Program EuroWeek – Szkoła Liderów jest specjalnym projektem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy.

Projekt ten jest skierowany do najzdolniejszej i najaktywniejszej młodzieży i pozwala rozwinąć najbardziej cenione w chwili obecnej umiejętności społeczne: przewodzenia, autoprezentacji oraz pracy w zespole.

A oto sprawozdanie z wyprawy jednego z uczestników:

„[...]Filipinka oprowadza polską wycieczkę po sudeckich górach, w pobliżu miejscowości założonej przez holenderską księżniczkę na wzór bawarskich wiosek”.Ten cytat najtrafniej i najprościej oddaje ideę Euroweek’a, być może najlepszego pretekstu do poznania nowych kultur i interesujących osobowości. Ale po kolei.

Większość wycieczek szkolnych wygląda dokładnie w ten sam sposób. Autokar, jazda, muzeum, zwiedzanie, autokar,  jazda, nocleg. Cykl powtarza się przez dwa-trzy dni i następuje powrót do domu z obowiązkowym postojem w restauracji typu fast-food. Na szczęście Euroweek jest całkowitym przeciwieństwem takiej wycieczki.

Zajęcia, za wyjątkiem okazjonalnych spacerów po lokalnych górach, odbywają się w ośrodku, swoją drogą całkiem luksusowym, wyposażonym w kilka sal konferencyjnych oferujących wystarczająco miejsca na wszelkie zabawy i wykłady prowadzone przez wolontariuszy. Wszystkie zajęcia odbywają się w języku angielskim i dzielą się na kilka rodzajów. Wyzwania uczące pracy w grupach i podziału obowiązków, prezentacje państw dzięki którym możemy poznać kulturę ojczyzn naszych wykładowców, oraz lekcje motywacyjne uczące nas jak znaleźć i osiągnąć cel jaki sobie postawimy. Wszystkie one spełniły swoją rolę. Wiele osób na co dzień nieco wycofanych mogło pokazać swoją kreatywność podczas tworzenia reklam, lekcje motywacyjne przekonały do pracy na rzecz samego siebie kilku wyjątkowo leniwych uczestników, a po prezentacjach państw dało się słyszeć wstępne plany podróży do tego kraju! Warto też wspomnieć o ludziach, bo to oni są w końcu najważniejsi. I nie mówię tylko o poprawieniu i zacementowaniu relacji między uczestnikami wycieczki, ale też o samych wolontariuszach, którzy podzielili się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Lisette „Super Piękna” de la Cruz, Alok Pandey, Hiwi Negash, Varaprasad Varma i wielu innych. Oni nauczyli nas wielu rzeczy zarówno o świecie, jak i o nas samych.

Reasumując, doświadczenie jakim był Euroweek jest NIE DO ZAPOMNIENIA. Żadna godzina nie była tam zmarnowana, wszystkie zajęcia były fascynujące, zabawy dawały uczestnikom masę frajdy, a spacery po górach były odprężające i pozytywnie męczące. Wszyscy jednogłośnie uznają Euroweek za jedną z najlepszych wycieczek na jaką mieli okazje jechać, a pomysł powrotu w następnym roku szkolnym spotkał się ze stuprocentową aprobatą. Polecamy ten wyjazd każdemu kto nie boi się poznawać nowych ludzi i egzotycznych kultur oraz zna przynajmniej podstawy języka angielskiego.

Patryk

Film: https://vimeo.com/215850788

DIVERSITY 2017 - do trzech razy sztuka2017-04-25

DIVERSITY 2017 - do trzech razy sztuka

Michał Suliborski i Rafał Góra trzeci rok z rzędu zakwalifikowali się do finału Ogólnopolskiego Konkursu Diversity 2017. W tym roku gościnnie będą ich wspierać Edyta Pilecka i Olga Majka z XII LO.

Po sukcesach sprzed roku i dwóch, nasi panowie ostrzą sobie zęby na zwycięstwo w indywidualnych walkach robotów mini-sumo. To jedyna konkurencja, która nie przyniosła im jeszcze laurów, gdyż zeszłoroczne potyczki zakończyli na 3 miejscu.

Konkurs Diversity organizowany jest przez firmę Motorola. W pierwszym etapie zadaniem naszych uczniów było rozwiązanie informatycznych problemów w programie Colobot i przygotowanie prezentacji robota, który stanie do walki na macie.

Do szkoły trafił już robot oparty na platformie Arduino, którego będzie trzeba zaprogramować do finałowych walk mini-sumo, które odbędą się w dniach 1-2 czerwca, w Krakowie.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w Krakowie.

Opiekunem zespołu jest Andrzej Janicki.

Pomoc dla schroniska w Zgierzu2017-03-21

Z dumą możemy pochwalić się naszymi uczniami! W pierwszy dzień wiosny uczniowie klasy 2Ls (sportowej) pod opieką nauczyciela i jednego z rodziców postanowili odwiedzić schronisko Medor w Zgierzu. Przez kilka godzin porządkowali teren, a później „wyspacerowali” psy. Tego dnia mogli robić cokolwiek, ale wybrali wolontariat :-)

Ogromny szacunek dla ich pomocy, zaangażowania i chęci. Fantastyczni piłkarze ręczni i wodni, ale przede wszystkim dobrzy ludzie o wielkich sercach :-)  

Zobacz więcej zdjęć

Festiwal Robotyczny „MikroBot”2017-03-05

4-5 marca w Krakowie odbyła się kolejna edycja festiwalu „mikroBot 2017″. W czasie festiwalu przeprowadzono wiele interesujących wykładów i warsztatów, m.in.  o budowie i sterowaniu robotów linefollower, tworzeniu symulatorów lotniczych czy użyciem języka python do oprogramowania mikrosatelitów.  Zawody „µBot” odbyły się w dwóch głównych konkurencjach: Lego i Open, w tym sumo, linefollower, freestyle. W zawodach wzięli udział trzej nasi uczniowie: Rafał Góra, Michał Suliborski i Maciej Sikora ze swoimi robotami. Oprócz walk mini sumo, nasz robot zadebiutował w konkurencji linefollower.  Doświadczenia wyniesione udziału i rywalizacji w festiwalu zaprocentują w przyszłych starciach robotów.

Zobacz galerię zdjęć »

Stypendium Prezydenta Miasta Łodzi2016-12-06

Gratulujemy Tomaszowi Smażowi uczniowi kl. 4Te, finaliście Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej, uzyskania stypendium Prezydenta Miasta Łodzi w ramach Miejskiego systemu wspierania uczniów uzdolnionych „Mia100 Zdolnych”.

Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się 6.12.2016 r. w Klubie Nauczyciela.

Wycieczka na UŁ2016-11-24

24 listopada 2016 roku uczniowie klasy IV Ta pod opieką p. Anny Włodarczyk-Jarzębskiej wybrali się na Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uczestniczyli w wykładzie, a następnie w ćwiczeniach warsztatowych pod tytułem „Rynku pracy wymagania  - gotów jesteś na wyzwania?” Pani mgr Anna Krasnova prowadząca zajęcia przedstawiła prawidła działania współczesnego rynku pracy, oczekiwania pracodawców i niezbędne kompetencje przyszłych pracowników.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z nowymi zawodami i trendami pojawiającymi się obecnie na rynku pracy. Podczas ćwiczeń była też okazja do sprawdzenia własnych umiejętności interpersonalnych, wykorzystania podzielności uwagi i zdolności do współpracy w grupie podczas wykonywania zadań w ramach wspólnego projektu. W czasie zajęć przyszli maturzyści mieli szansę zastanowić się nad wyborem własnej ścieżki zawodowej.

Była też chwila czasu na zwiedzenie uniwersyteckiego kampusu i przyjrzenie się nowoczesnym bryłom budynków kompleksu, a nawet na łyk kawy czy soku i rzut okiem całkiem z bliska na rytm studenckiego życia na uczelni.

Wycieczka na UŁ Wycieczka na UŁ Wycieczka na UŁ Wycieczka na UŁ Wycieczka na UŁ

Egzaminy maturalne i zawodowe

Oferty pracy

Elektronik - Konserwator Maszyn Poligraficznych - ŁódźTechnik elektronik - ŁódźSpecjalisty ds. Serwisu (systemy SN) - ŁódźAUTOMATYK w branży Automotive - ŁódźTECHNIK PROCESU w branży Automotive - ŁódźStaż w dziale utrzymania ruchu - Corning Optical Communications - Stryków

Galeria

Ważne terminy w roku szkolnym 20016/17

Zebrania i konsultacje

07-09-2016 środa Zebrania z rodzicami
03-11-2016 czwartek Konsultacje
08-12-2016 czwartek Zebrania z rodzicami i konsultacje
29-03-2017 środa Zebrania z rodzicami klas maturalnych i konsultacje dla wszystkich
23-05-2017 wtorek Zebrania z rodzicami i konsultacje

 

Dyżury w zakresie doradztwa zawodowego
pedagog Krystyna Marszał

czwartki     13:00 - 14:00

 

Dodatkowe dni wolne

31-10-2016 poniedziałek
02-05-2017 wtorek
08-05-2017 poniedziałek
16-06-2017 piątek

Decyzja o innych dodatkowych dniach bez zajęć dydaktycznych może zostać podjęta w razie zaistniałych potrzeb.

ZAPRASZAMY NA DZIEŃ OTWARTY: PIĄTEK 2 CZERWCA 2017 R. GODZ. 16:00–19:00 (SPOTKANIE Z DYREKTOREM O GODZ. 17:00)