ZESPÓŁ SZKÓŁ ELEKTRONICZNO-INFORMATYCZNYCH
im. JANA SZCZEPANIKA w ŁODZI
»ELEKTRONIK«

Ericsson

 

Ericsson to firma o zasięgu globalnym, założona w 1876 roku w Sztokholmie przez Larsa Magnusa Ericssona. Ericsson jest dostawcą usług i serwisów dla operatorów telekomunikacyjnych. Firma działa w 175 krajach.

Na terenach polskich pierwsza centrala telefoniczna Ericsson została uruchomiona w Warszawie w 1904 roku. W Łodzi firma obecna jest od  ponad stu lat dzięki sieci telefonicznej i centralom Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, której Ericsson był właścicielem.

Obecnie Ericsson jest dostawcą usług i serwisów dla  operatorów telekomunikacyjnych. W Polsce Ericsson zatrudnia 2200 osób. Większość pracowników pracuje w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Łodzi i Krakowie. W styczniu 2021 roku Ericsson, został nagrodzony przez studentów Politechniki Łódzkiej tytułem „Najlepszego pracodawcy województwa łódzkiego”.

Ericsson jest aktywnym promotorem technologii 5G w Polsce oraz członkiem Porozumienia na rzecz Strategii „5G dla Polski”.

Ericsson


Centra badawczo-rozwojowe w Łodzi

Ericsson Ericsson


Centra badawczo-rozwojowe w Krakowie

Ericsson Ericsson

Praca nad rozwojem najnowszych rozwiązań w zakresie technologii mobilnych
Ericsson pracuje nad kompleksowymi rozwiązaniami teleinformatycznymi. Oferuje również możliwości rozwoju kariery w dynamicznie rozwijających się obszarach ICT, w tym RAN, IT, IP, Cloud, OSS, BSS i TV & Media i IoT. Jako centrum R&D, w Krakowie i w Łodzi, prowadzone są projekty związane z oprogramowaniem teleinformatycznym w standardach 2G, 3G, 4G i 5G. Tworzone są również kompletne rozwiązania w obszarze sieci inteligentnych (IN) oraz sieci nowej generacji (NGN). 
W Polsce współpraca prowadzona jest ze wszystkimi operatorami telefonii komórkowej, ośrodkami badawczo-rozwojowymi, środowiskiem akademickim oraz ze start-upami i przemysłem. Ericsson posiada obecnie ponad 138 komercyjnych umów 5G, z których 81 to aktywne sieci działające w ponad 40 krajach. Ericsson jest również liderem w standaryzacji 5G, z większością udziałów dla 4G i 5G. Biorąc pod uwagę deklaracje zgłoszone do Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych (ETSI), stosując filtr niezbędności, Ericsson jest na szczycie wyścigu patentowego 5G.

Ericsson i Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna wspierają polską innowacyjność w biznesie
Ericsson podpisał z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną list intencyjny dotyczący kooperacji w zakresie połączenia wiedzy i doświadczenia międzynarodowej korporacji z potencjałem najbardziej obiecujących przedsiębiorców startupowych. 
Ericsson z ŁSSE tworzą projekty, wychodzące naprzeciw  potrzebom klientów firmy Ericsson i otwierając tym samym, przed innowacyjnymi przedsiębiorcami, możliwość pilotażowego wdrożenia sieci 5G.  
Łódź to miasto, w którym pilotażowo wprowadzono sieć 5G. Ericsson i Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna są aktywnie zaangażowane w rozwój innowacji gospodarczych opartych o technologię 5G. Skuteczne wdrożenie sieci 5G i wykorzystanie dostępnych usług wytworzy w Łodzi daleko idące korzyści ekonomiczne i społeczne [Link].

 

Uruchomienie badawczej sieci 5G w Łodzi

DIH5G (Digital Innovation Hub 5G) - konsorcjum zrzeszające Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy (lider), Politechnikę Łódzką, Ericsson oraz Fundingbox, ogłosiło uruchomienie badawczej sieci 5G na Politechnice Łódzkiej. Projekt stał się możliwy dzięki inicjatywie i środkom  Ministerstwa Rozwoju.
DIH5G to ekosystem łączący dostawców i odbiorców technologii 5G oraz zapewniający pośrednictwo między przedsiębiorstwami będącymi klientami a dostawcami technologii oraz ośrodkami badawczo-rozwojowymi. Wkrótce DIH 5G zapewni MMŚP dostęp do specjalistycznej infrastruktury umożliwiającej testowanie i walidację rozwiązań wykorzystujących technologię 5G.

Pozostałe nasze działania i osiągnięcia:

Ericsson w Polsce  jest jednym ze współzałożycieli inicjatywy Fundacji Perspektywy - IT for SHE. Aktywnie zaangażowany w program od 2016 roku.
Celem IT for SHE jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej, poprzez pomoc utalentowanym studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy.
Dzięki skali, doświadczeniu i aktywnej współpracy partnerów, przedsięwzięcie to ma realną szansę przyczynić się do jakościowej zmiany w tym zakresie.

 • Ericsson ogłoszony najlepszym pracodawcą roku 2020

  Głosami studentów Politechniki Łódzkiej, firma Ericsson została wybrana spośród 24 zgłoszeń jako najlepszy pracodawca 2020 w Łodzi.

 • IT for She
 • Ericsson Innovation Awards

  Ericsson aktywizuje działania w międzynarodowym konkursie, stawiającym na pomysłowość studentów z całego swiata, w zakresie łączenia technologii telekomunikacyjnych i ekologii.

 • Ericsson Classic

  Impreza organizowana rokrocznie, oznacza przejazd rowerowy na trasie z Krakowa do Łodzi. Uczestnicy Ericsson Classic stworzyli wewnątrz-firmową platformę aukcyjną prac dziecięcych pochodzących ze szpitali z jakimi współpracuje firma.

  Na aukcji swoje prace ręczne, wyroby (np. ciasta) wystawiają także inni pracownicy. Podczas, gdy jedni pedałują, pozostali licytują. Dochód jest przeznaczony na działalność fundacji w zaprzyjaźnionych szpitalach dziecięcych w Warszawie, Łodzi i Krakowie.  

 • Akademickie Targi Pracy w Łodzi

  Od wielu lat, Ericsson jest jednym z aktywnych uczestników największych targów pracy w Polsce.

 • Telco Camp

  W ramach tego wydarzenia, organizowane są webinary/spotkania internetowe prowadzone przez specjalistów z firmy Ericsson, którzy omawiają najnowsze zagadnienia z dziedziny telekomunikacji.

 • Współpraca ze szpitalami dziecięcymi

  Współpraca Ericsson ze Szkołą Specjalną nr 78 przy Centrum Zdrowia Dziecka rozpoczęła się w 2012 z chwilą nawiązania kontaktu ze Stowarzyszeniem Centruś, działającym na rzecz edukacji i wychowania pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka i wspierania szkół przyszpitalnych.

  Wychodząc naprzeciw potrzebom Szkoły, Ericsson stworzył Księgę Ucznia jak i stronę internetową wpisując je w globalny program obejmujący działania Ericsson w zakresie Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. 
  Współpracą zostało objęte także Centrum Matki Polki w Łodzi oraz Kliniczny Szpital Dziecięcym w Krakowie.

Ericsson od września 2021r. będzie patronem klasy informatycznej Technik Programista, w zakresie:

 • Organizacji i prowadzenia zajęć w kwestii prowadzenia projektów, współpracy grupowej oraz zagadnień związanych z telekomunikacją.
   
 • Dla uczniów klasy 3: organizacja cotygodniowych praktyk w ciągu całego roku szkolnego, oraz miesięczna praktyka w maju.

Nasze lokalizacje w Łodzi:

 • Łódź
  ul. Henryka Sienkiewicza 175
  90-363 Łódź
   
 • Łódź
  University Business Park 2
  ul. Wólczańska 180
  90-530 Łódź

Znajdziesz nas:

Nasi partnerzy

EricssonCorning Optical CommunicationsBSHGrupa TechnitelAccentureASD