ZESPÓŁ SZKÓŁ ELEKTRONICZNO-INFORMATYCZNYCH
im. JANA SZCZEPANIKA w ŁODZI
»ELEKTRONIK«

Aktualności roku 2016/2017

IT Essentials NetRiders 20172017-06-12

Miło nam poinformować, że uczeń klasy 2TA, Jonasz Kądziela zajął pierwsze miejsce w konkursie IT Essentials NetRiders 2017 w regionie obejmującym Europę i Federację Rosyjską.

Konkurs był przeznaczony dla słuchaczy kursu IT Essentials.

Dodatkowo konkurs zawierał pytania obejmujące elementy kursu Internet Rzeczy (IoT) i zawodowych umiejętności miękkich.

Jest to ogromny sukces Szkolnej Akademii CISCO działającej w ZSP Nr10.

DIVERSITY 20172017-06-02

Absolutna dominacja, wyjątkowy sukces – DIVERSITY 2017

XVI edycja konkursu „Diversity” zakończyła się wielkim sukcesem uczniów naszej szkoły! Robot mini-sumo zaprogramowany i skonstruowany przez uczniów naszej szkoły w sposób bezdyskusyjny wygrał WSZYSTKIE starcia ze swoimi przeciwnikami i zwyciężył w kategorii indywidualnej jak i w walkach zbiorowych.

Już na początku było wiadomo że nasz robot może odegrać znaczącą rolę gdyż został rozstawiony jako zdobywca największej ilości punktów w etapie internetowym. Ale być faworytem to jedno, a potwierdzić to w walkach to zupełnie inna sprawa. Z pewnym niepokojem oczekiwaliśmy na rozpoczęcie starć z innymi robotami. Niesłusznie, bowiem "Spychacz z Jurandowa" koncertowo radził sobie z kolejnymi przeciwnikami spychając, "nomen omen", kolejne roboty z maty. W finale walk indywidualnych pokonał bezdyskusyjnie robota "Ślimaczka", zresztą po raz drugi, gdyż wcześniej spotkaliśmy się w grupie eliminacyjnej. 

Jako mistrzowie walk indywidualnych przystąpiliśmy do walk zbiorowych. I tutaj dopiero "Spychacz" udowodnił swoją moc. W pierwszym starciu zepchnął z maty równocześnie trzech przeciwników(!). Walka finałowa była już formalnością, i oczywiście zakończyła się zwycięsko. 

Pracę zespołu włożoną w konstrukcję robota oraz jego prezencję doceniło również Jury i publiczność.

W skład zwycięskiej drużyny „Spychacza z Jurandowa” wchodzili:

  • Michał Suliborski (4 TA)
  • Rafał Góra (4 TA)

    i gościnnie:
  • Olga Majka (XII LO)
  • Edyta Pilecka (XII LO)

Diverisity 2017

Nagrody:

  • I miejsce w zawodach robotów mini-sumo
  • I miejsce w konkurencji "Walka zbiorowa" robotów mini-sumo
  • Nagroda Jury
  • Nagroda Publiczności

Zwycięzcy otrzymali liczne nagrody (m.in.Sony PlayStation 4 Pro, słuchawki Sennheiser z mp-trójką Motoroli, MP4 Motoroli  zestawy walki-talki Motorola) i szczęśliwi powrócili do domu.

W kolejnym roku nasza szkoła wystąpi w konkursie "Diversity" w roli obrońcy tytułu i mamy nadzieję, że następcy zwycięzców, którzy ukończyli w tym roku naszą szkołę staną na wysokości zadania. Choć powtórzyć taki sukces będzie naprawdę trudno. Bo jak powiedział pan Jacek Drabik, Country Manager Motorola Solutions Poland, podczas wręczania nagród - "Taka dominacja jednego zespołu się nie zdarza".

Opiekun projektu: Andrzej Janicki

Zobacz prezentację zwycięskiego zespołu.

Zobacz galerię

Podwójny sukces w olimpiadach technicznych2017-05-18

Tomasz Smaż z klasy 4Te (technik elektronik) odniósł kolejne znaczące sukcesy w ogólnopolskich olimpiadach technicznych.

  • VI miejsce w XL Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej.
  • II miejsce w XIX edycji Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej „Euroelektra”.

Przez cały cykl kształcenia Tomek wyróżniał się pracowitością, systematycznością i wytrwałością w samodzielnym zdobywaniu wiedzy technicznej w zakresie wykraczającym poza program nauczania oraz praktycznym jej wykorzystaniu do projektowania i wykonywania przydatnych mu urządzeń elektronicznych.

Jego pasja poznawcza i twórcza jest imponująca.

Ogromnie cieszymy się i gratulujemy tych osiągnięć, życząc ich kontynuacji na studiach i w pracy zawodowej.

Euroweek – zimowa majówka2017-05-02

W dniach 26-30 kwietnia klasa 2 TB  wraz z opiekunami p. Andrzejem Janickim i p. Moniką Karolewicz-Płońską przebywała na obozie szkoleniowym Euroweek w Miedzygórzu. Program EuroWeek – Szkoła Liderów jest specjalnym projektem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy.

Projekt ten jest skierowany do najzdolniejszej i najaktywniejszej młodzieży i pozwala rozwinąć najbardziej cenione w chwili obecnej umiejętności społeczne: przewodzenia, autoprezentacji oraz pracy w zespole.

A oto sprawozdanie z wyprawy jednego z uczestników:

„[...]Filipinka oprowadza polską wycieczkę po sudeckich górach, w pobliżu miejscowości założonej przez holenderską księżniczkę na wzór bawarskich wiosek”.Ten cytat najtrafniej i najprościej oddaje ideę Euroweek’a, być może najlepszego pretekstu do poznania nowych kultur i interesujących osobowości. Ale po kolei.

Większość wycieczek szkolnych wygląda dokładnie w ten sam sposób. Autokar, jazda, muzeum, zwiedzanie, autokar,  jazda, nocleg. Cykl powtarza się przez dwa-trzy dni i następuje powrót do domu z obowiązkowym postojem w restauracji typu fast-food. Na szczęście Euroweek jest całkowitym przeciwieństwem takiej wycieczki.

Zajęcia, za wyjątkiem okazjonalnych spacerów po lokalnych górach, odbywają się w ośrodku, swoją drogą całkiem luksusowym, wyposażonym w kilka sal konferencyjnych oferujących wystarczająco miejsca na wszelkie zabawy i wykłady prowadzone przez wolontariuszy. Wszystkie zajęcia odbywają się w języku angielskim i dzielą się na kilka rodzajów. Wyzwania uczące pracy w grupach i podziału obowiązków, prezentacje państw dzięki którym możemy poznać kulturę ojczyzn naszych wykładowców, oraz lekcje motywacyjne uczące nas jak znaleźć i osiągnąć cel jaki sobie postawimy. Wszystkie one spełniły swoją rolę. Wiele osób na co dzień nieco wycofanych mogło pokazać swoją kreatywność podczas tworzenia reklam, lekcje motywacyjne przekonały do pracy na rzecz samego siebie kilku wyjątkowo leniwych uczestników, a po prezentacjach państw dało się słyszeć wstępne plany podróży do tego kraju! Warto też wspomnieć o ludziach, bo to oni są w końcu najważniejsi. I nie mówię tylko o poprawieniu i zacementowaniu relacji między uczestnikami wycieczki, ale też o samych wolontariuszach, którzy podzielili się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Lisette „Super Piękna” de la Cruz, Alok Pandey, Hiwi Negash, Varaprasad Varma i wielu innych. Oni nauczyli nas wielu rzeczy zarówno o świecie, jak i o nas samych.

Reasumując, doświadczenie jakim był Euroweek jest NIE DO ZAPOMNIENIA. Żadna godzina nie była tam zmarnowana, wszystkie zajęcia były fascynujące, zabawy dawały uczestnikom masę frajdy, a spacery po górach były odprężające i pozytywnie męczące. Wszyscy jednogłośnie uznają Euroweek za jedną z najlepszych wycieczek na jaką mieli okazje jechać, a pomysł powrotu w następnym roku szkolnym spotkał się ze stuprocentową aprobatą. Polecamy ten wyjazd każdemu kto nie boi się poznawać nowych ludzi i egzotycznych kultur oraz zna przynajmniej podstawy języka angielskiego.

Patryk

Film: https://vimeo.com/215850788

DIVERSITY 2017 - do trzech razy sztuka2017-04-25

DIVERSITY 2017 - do trzech razy sztuka

Michał Suliborski i Rafał Góra trzeci rok z rzędu zakwalifikowali się do finału Ogólnopolskiego Konkursu Diversity 2017. W tym roku gościnnie będą ich wspierać Edyta Pilecka i Olga Majka z XII LO.

Po sukcesach sprzed roku i dwóch, nasi panowie ostrzą sobie zęby na zwycięstwo w indywidualnych walkach robotów mini-sumo. To jedyna konkurencja, która nie przyniosła im jeszcze laurów, gdyż zeszłoroczne potyczki zakończyli na 3 miejscu.

Konkurs Diversity organizowany jest przez firmę Motorola. W pierwszym etapie zadaniem naszych uczniów było rozwiązanie informatycznych problemów w programie Colobot i przygotowanie prezentacji robota, który stanie do walki na macie.

Do szkoły trafił już robot oparty na platformie Arduino, którego będzie trzeba zaprogramować do finałowych walk mini-sumo, które odbędą się w dniach 1-2 czerwca, w Krakowie.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w Krakowie.

Opiekunem zespołu jest Andrzej Janicki.

Pomoc dla schroniska w Zgierzu2017-03-21

Z dumą możemy pochwalić się naszymi uczniami! W pierwszy dzień wiosny uczniowie klasy 2Ls (sportowej) pod opieką nauczyciela i jednego z rodziców postanowili odwiedzić schronisko Medor w Zgierzu. Przez kilka godzin porządkowali teren, a później „wyspacerowali” psy. Tego dnia mogli robić cokolwiek, ale wybrali wolontariat :-)

Ogromny szacunek dla ich pomocy, zaangażowania i chęci. Fantastyczni piłkarze ręczni i wodni, ale przede wszystkim dobrzy ludzie o wielkich sercach :-)  

Zobacz więcej zdjęć

Festiwal Robotyczny „MikroBot”2017-03-05

4-5 marca w Krakowie odbyła się kolejna edycja festiwalu „mikroBot 2017″. W czasie festiwalu przeprowadzono wiele interesujących wykładów i warsztatów, m.in.  o budowie i sterowaniu robotów linefollower, tworzeniu symulatorów lotniczych czy użyciem języka python do oprogramowania mikrosatelitów.  Zawody „µBot” odbyły się w dwóch głównych konkurencjach: Lego i Open, w tym sumo, linefollower, freestyle. W zawodach wzięli udział trzej nasi uczniowie: Rafał Góra, Michał Suliborski i Maciej Sikora ze swoimi robotami. Oprócz walk mini sumo, nasz robot zadebiutował w konkurencji linefollower.  Doświadczenia wyniesione udziału i rywalizacji w festiwalu zaprocentują w przyszłych starciach robotów.

Zobacz galerię zdjęć »

Stypendium Prezydenta Miasta Łodzi2016-12-06

Gratulujemy Tomaszowi Smażowi uczniowi kl. 4Te, finaliście Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej, uzyskania stypendium Prezydenta Miasta Łodzi w ramach Miejskiego systemu wspierania uczniów uzdolnionych „Mia100 Zdolnych”.

Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się 6.12.2016 r. w Klubie Nauczyciela.

Wycieczka na UŁ2016-11-24

24 listopada 2016 roku uczniowie klasy IV Ta pod opieką p. Anny Włodarczyk-Jarzębskiej wybrali się na Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uczestniczyli w wykładzie, a następnie w ćwiczeniach warsztatowych pod tytułem „Rynku pracy wymagania  - gotów jesteś na wyzwania?” Pani mgr Anna Krasnova prowadząca zajęcia przedstawiła prawidła działania współczesnego rynku pracy, oczekiwania pracodawców i niezbędne kompetencje przyszłych pracowników.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z nowymi zawodami i trendami pojawiającymi się obecnie na rynku pracy. Podczas ćwiczeń była też okazja do sprawdzenia własnych umiejętności interpersonalnych, wykorzystania podzielności uwagi i zdolności do współpracy w grupie podczas wykonywania zadań w ramach wspólnego projektu. W czasie zajęć przyszli maturzyści mieli szansę zastanowić się nad wyborem własnej ścieżki zawodowej.

Była też chwila czasu na zwiedzenie uniwersyteckiego kampusu i przyjrzenie się nowoczesnym bryłom budynków kompleksu, a nawet na łyk kawy czy soku i rzut okiem całkiem z bliska na rytm studenckiego życia na uczelni.

Wycieczka na UŁ Wycieczka na UŁ Wycieczka na UŁ Wycieczka na UŁ Wycieczka na UŁ

Wolontariat2016-11-22

 W ramach naszego szkolnego klubu wolontariusza organizujemy różne akcje.

W niedzielę na przykład byliśmy w schronisku dla zwierząt Medor w Zgierzu gdzie wyprowadzaliśmy psy na spacer.

Obecnie trwa zbiórka darów dla Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

 

XI Wielka Lekcja Geografii2016-11-19

18 listopada 2016 r. 10-ciu  uczniów naszej szkoły, już po raz 11. uczestniczyło w Wielkiej Lekcji Geografii organizowanej w ramach 18 Explores Festiwalu. Lekcja odbyła się w Auli Czerwonej Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Kopcińskiego 8/12 w Łodzi.

UŁ był współorganizatorem WLG.

W Lekcji uczestniczyło 1000 osób z całej Polski - uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Warunkiem uczestnictwa było zalogowanie szkoły (w lutym!) oraz (albo przede wszystkim) ciekawość świata.

Tematem przewodnim WLG był „Człowiek w ekstremalnym środowisku".

Szczegółowy program:

  1. wykład- Alaska- ekstremalne środowisko życia. dr Elżbieta Papińska UŁ
     
  2. wizualizacja Na ratunek miastu. Historia wielkiej sztafety psich zaprzęgów do Nome 1925 r. Radek Ekwiński
     
  3. wykład Najwyżej wzniesione obszary Ziemi. prof. dr hab. Adam Łajczak UP Kraków
     
  4. wizualizacja Od Ziemi Baffina do Patagonii gość z USA Dawid Allery
     
  5. wykład Ekstremalne środowisko strefy międzyzwrotnikowej. dr Marek Walish UŁ
     
  6. wizualizacja Życie w piekarniku. dr Arkadiusz Niewiadomski UŁ.

W trakcie było też coś dla ciała, słodka bułka i soczek. Ale było też coś w zamian - test z wiedzy dotyczącej omawianych zagadnień. Test wyłonił najlepszego geografa, niestety nie udało się, ale i tak warto było!

Mieliśmy możliwość posłuchania ciekawych opowieści i spotkania się z ludźmi z pasją.

Opiekunem była Danuta Przymusiała-Żuk

Zobacz galerię zdjęć »

Łódzkie „Powązki”2016-10-22

W ramach spaceru zorganizowanego przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem przy ul. Ogrodowej w Łodzi, grupa młodzieży naszej szkoły mogła obejrzeć nagrobki zaprojektowane przez Wacławą Konopkę.

Są to najpiękniejsze pomniki nagrobne tej nekropolii

Oprowadzała nas łódzka przewodniczka i kopalnia wiedzy Alina Jabłońska.

Opiekunami byli:
Danuta Przymusiała – Żuk
Marek Żuk

Zobacz galerię zdjęć »

XX Wojewódki Zlot Szkolnych Kół PTSM w Szczawinie2016-10-19

XX Wojewódki Zlot Szkolnych Kół PTSM w Szczawinie 19.10.2016 r.

Naszą szkołę reprezentowała na Zlocie klasa 1Tt pod opieką wychowawczyni Marty Lewandowskiej oraz nauczycielki Danuty Przymusiały-Żuk.

Tegoroczna trasa rajdu zaczęła się w Łagiewnikach, na końcowym przystanku autobusu linii 51A. Po odebraniu opisu wędrówki ruszyliśmy w kierunku Klasztoru oo. Franciszkanów dalej przez Łagiewniki Nowe. Na rzece Czerniawce czekała nas przeszkoda, wielkie rozlewisko, utworzone przez budowniczą działalność bobrów. Po drodze przez Smardzew, Maciejów, Siedlisko, Wołyń do Szczawina podziwialiśmy piękno jesiennej aury.

Na mecie Zlotu, na terenie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego czekał na nas konkurs sprawnościowy i poczęstunek.

Na zakończenie rajdu, drużynom wręczono słodkie nagrody, a ich opiekunom okolicznościowe dyplomy.

XX Wojewódki Zlot Szkolnych Kół PTSM

Zobacz zdjęcia ze Zlotu »

Ślubowanie pierwszoklasistów2016-10-14

14 października 2016 roku, w Dniu Edukacji Narodowej, uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10 im. Jana Szczepanika w Łodzi wzięli udział w uroczystości ślubowania.

Do społeczności naszej szkoły dołączyli uczniowie pięciu klas technikum:

1Ta technik informatyk Małgorzata Karbowska
1Tb technik informatyk Stanisław Świątek
1Te technik elektronik Danuta Przymusiała-Żuk
1Tm technik mechatronik Anna Penier-Dębska
1Tt technik teleinformatyk Marta Lewandowska
1Ls LO – klasa sportowa Monika Karolewicz-Płońska

W uroczystej oprawie, w obecności Dyrekcji, nauczycieli, przedstawicieli samorządu i rodziców, pierwszoklasiści ślubując na sztandar szkoły, wypowiedzieli słowa przyrzeczenia, stając się pełnoprawnymi uczniami „Elektronika”.

Zobacz zdjęcia z uroczystości »

Wymiana polsko-niemiecka 20162016-10-11

Wizyta 15-osobowej grupy niemieckiej ze szkoły zawodowej w Lauingen w Niemczech to okazja do integracji polsko-niemieckiej oraz pokazania piękna naszego kraju np.: ośnieżonych Tatr w okolicy Morskiego Oka i Doliny Strążyskiej (przecież nic tak nie integruje jak niemieckojęzyczny przewodnik, zabawy śniegiem i mokre buty). Dobrze, że w mżystym Krakowie najpierw zwiedziliśmy Wawel, Kościół Mariacki i Barbakan, bo po spotkaniu ze znanym bloggerem - Gonciarzem - przyćmione zostały inne zabytki miasta.

Piękna, polska, złota jesień zachwyciła dopiero w Ojcowskim Parku Narodowym i ukazała Maczugę Herkulesa i Zamek na Pieskowej Skale w żółtych płomieniach liści. Miasta Lublin i Zamość skusiły uroczystym restauracjami i kafejkami. Majdanek, obóz koncentracyjny, skłonił do refleksji na temat zła w człowieku i umiejętnemu zapobieganiu złu w przyszłości.

Codzienne zajęcia językowe, niemieckojęzyczni przewodnicy, wspólne śpiewy i dyskusje wprowadziły językowy luz na tyle, żeby przełamać się i mieć potrzebę używania każdego nowo poznanego słowa w mowie i śpiewie cyt.; „Uu uu u la la la…” (bawarska pieśń biesiadna).

Auf Wiedersehen im nächsten jahr und danke für den Besuch.

Zobacz album »

Wycieczce w Kotlinie Kłodzkiej2016-09-17

W dniach 14-16.09.2016r klasa 3Te była na wycieczce szkolnej w Kotlinie Kłodzkiej. Zwiedziliśmy nieczynną już kopalnię węgla kamiennego w Nowej Rudzie, pozjeżdżaliśmy na letnich saneczkach w Polanicy. Zrobiliśmy sobie ‘krótki’ spacer po górach przeciskając się między skałami Szczelińca i Błędnych Skał. W drodze do domu zobaczyliśmy Podziemne Miasto Osówka w Głuszycy i zamek Grodno. W czasie całej wycieczki dopisywała mam pogoda i dobry humor.

Wycieczce w Kotlinie Kłodzkiej Wycieczce w Kotlinie Kłodzkiej Wycieczce w Kotlinie Kłodzkiej Wycieczce w Kotlinie Kłodzkiej

Sprzątanie Świata2016-09-16

16 września uczniowie naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata. Uzbrojeni w worki i jednorazowe rękawice uczniowie klas 1Tt, 1Tb i 2Ta pod opieką nauczycieli dzielnie sprzątali teren wokół szkoły.

Kiermasz książek2016-09-09

Kolejny raz w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz książek. 9 września na dużej przerwie można było kupić książki od starszych kolegów, porozmawiać i miło spędzić czas. Tym bardziej że pogoda była wakacyjna.

Rozpoczęcie roku szkolnego2016-09-01

W dniu 1 września na placu przed budynkiem szkoły, przy pięknej, słonecznej pogodzie, rozpoczęliśmy uroczyście nowy rok szkolny.

Po odśpiewaniu hymnu i uczczeniu minutą ciszy pamięci ofiar II wojny światowej pani dyrektor Monika Michalik powitała wszystkich uczniów i pracowników szkoły, a szczególnie serdecznie pierwszoklasistów. Maturzystom życzyła sukcesów na egzaminach maturalnych i zawodowych, dorównujących wynikom poprzednich roczników naszych absolwentów, które zapewniały wysoką pozycję naszej szkoły w ogólnopolskich rankingach.

Zobacz więcej zdjęć »